Vay vay vay…Sisi tahıl mesajını böyle verdi… Bu kez Putin bekledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile bir dizi toplantı gerçekleştirdi. Bu görüşmeler, Rusya-Afrika Zirvesi öncesinde St. Petersburg’da gerçekleşti.

24 Şubat 2022’de emriyle başlayan Rusya’nın Ukrayna’yı topyekun işgal girişiminden sonra Batı tarafından izole edilen Putin, Afrika ülkeleri ile ilişkilerini güçlendirmeye çalışıyor.

Putin, zirvenin açılış konuşmasında, “Önümüzdeki aylarda Burkina Faso, Zimbabve, Mali, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre’ye 25 bin ila 50 ton arası ücretsiz tahıl sağlayacağız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, toplantıya katılan Afrikalı liderlere tahıl ihracatının sarkması nedeniyle Putin’den yanıtlar istemeleri için çağrı yapmıştı. Blinken, “Bu durum nedeniyle kimi suçlamaları gerektiğini çok iyi biliyorlar” demişti.

Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) arabuluculuğunda imzalanan, Rusya’nın işgalinden sonra Ukrayna limanlarında mahsur kalan milyonlarca ton tahılın dünyaya ulaştırılmasını sağlayan Tahıl Anlaşması’na katılımını geçen hafta durdurduğunu duyurmuştu.

Anlaşma kapsamında yaklaşık 33 metrik ton mısır, buğday ve diğer tahıllar, Ukrayna’dan dünyanın çeşitli yerlerine gönderilirken, son gemi ise pazar günü Ukrayna limanından ayrılmıştı.

Rusya, kendi tahıl ve gübresini ithal etmesi yönünde verilen sözlerin tutulmadığını gerekçe göstererek anlaşmayı uzatmama tehdidinde bulunuyor. Moskova ayrıca, anlaşma kapsamında tahılın söz verildiği üzere en yoksul ülkelere ulaştırılmadığını iddia ediyor. BM ise anlaşmanın gıda fiyatlarını küresel olarak yüzde 20 oranında düşürerek en yoksul ülkelere yardımcı olduğunu belirtti.

Dünya Gıda Programı’na göre, anlaşma kapsamında ihraç edilen tahılın yüzde 46’sı Asya’ya, yüzde 40’ı Batı Avrupa’ya, yüzde 12’si Afrika’ya ve yüzde 1’i Doğu Avrupa’ya gitti.

Rusya, geçen yıl içinde Tahıl Anlaşması’nı üç kez uzatırken, Kırım’da filosuna yapılan saldırının ardından ekim ayında kısa süreliğine katılımını askıya almıştı.

SİSİ TOPLANTI ÖNCESİ PUTİN’İ BEKLETTİ

Görüşmede Sisi’nin Putin’i beklettiği anlar sosyal medyada gündem oldu.

PUTİN DE ERDOĞAN’I BEKLETMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl Tahran’da yapılan ikili görüşmeye geç gelmesinin ardından kameraların önünde tek başına beklemek zorunda kalmıştı.

Putin’in toplantı odasında tek başına Erdoğan’ın beklediği görüntülerde Rus liderin kıpır kıpır olduğu, ağırlığını sıklıkla başka bacağına verdiği ve suratında sürekli ifade değişiklikleri olduğu görülmüştü. Putin, salona girdikten sonra neredeyse bir dakika boyunca ayakta Erdoğan’ı beklemişti.

27 Şubat 2020’de Rusya ve Suriye, İdlib’de füzelerle 34 Türk askerini öldürdükten sonra Erdoğan’ın Moskova’ya yaptığı ziyarette Putin, kendisini ve heyetini görüşmenin yapılacağı salonun kapısında bekletmişti. Rusya devlet televizyonu Rassiya 1, Erdoğan ve heyetinin bekletildiği görüntüleri kronometre ile yayına vermişti.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir