Popüler Borsada Hack Alarmı: SHIB ve Bu 18 Altcoin Çalındı!

Olayların şaşırtıcı bir şekilde gelişmesiyle, popüler merkezi olmayan borsa OKX, kullanıcı hesaplarından 400.000 dolardan fazla paranın çalınmasıyla sonuçlanan büyük bir istismarın kurbanı oldu. Olay, platformdaki güvenlik açıklarına ışık tutuyor ve merkezi olmayan borsaların güvenliğine ilişkin endişeleri artırıyor. Çalınan fonlar arasında SHIB, USDC, PEPE gibi coinler dikkat çekti. İşte detaylar…

OKX’in merkeziyetsiz borsasında hack alarmı

Bugün erken saatlerde OKX merkezi olmayan borsası (DEX), kullanıcı cüzdanlarına yetkisiz erişim ve istismara yol açan bir güvenlik ihlali yaşadı. Bilgisayar korsanları platformla ilişkili cüzdanlardan 424.000 doların üzerinde para çalmayı başardı. İstismarın, 0xFacf3 izin hesabı için özel anahtarın potansiyel bir sızıntısı şüphesiyle OKX DEX’in Toplama Yönlendiricisinin konuşlandırılmasıyla bağlantılı olduğuna inanılmakta.

Olay, @axe_ping adlı bir kullanıcının cüzdanından önemli miktarda para kaybı yaşadığını bildirmesiyle gündeme geldi. Daha fazla araştırma, önemli miktarda fonun hacker’ın 0x1f14e38666cdd8e8975f9acc09e24e9a28fbc42d olarak tanımlanan adresine taşındığını ortaya çıkardı. Ele geçirilen tüm cüzdanlar OKX DEX’e yetkilendirildi ve bu da platformda bir güvenlik ihlali olduğunu gösteriyor.

OKX açıklama yaptı

OKX, tehlikeye atılan proxy adresini kaldırarak zararı azaltmak için derhal harekete geçti. OKX’in resmi açıklamasına göre, güvenlik olayı, terk edilmiş bir OKX DEX piyasa yapıcı sözleşmesi için yönetim haklarının hacklenmesinin bir sonucuydu. Bu sözleşme için yetkilendirilmiş 18 adresle ilişkili varlıklar tehlikeye atıldı. Etkilenen sözleşmeler, kullanıcı varlıklarının güvenliğini sağlamak için devre dışı bırakıldı. Etkilenen kullanıcılar yaklaşık 370.000 dolar kaybetti ve OKX bu kayıpları telafi etmeyi taahhüt etti. Borsa ayrıca kapsamlı bir güvenlik öz incelemesi yapma ve ilgili tüm terk edilmiş sözleşmeleri yeniden düzenleme sözü verdi.

Güvenlik olayına rağmen OKX, kripto para birimi alanında sağlam bir pazar payı kazanıyor. Binance’i çevreleyen son gelişmeler ve 4,3 milyar dolarlık anlaşmaya göre, OKX kendisini küresel olarak en hızlı ve en güvenilir kripto para birimi uygulamalarından biri olarak konumlandırdı. Türev hacimleri alanında, OKX ve Bybit pazar paylarında en önemli artışı yaşadı. OKX’in pazar payı %2,75 oranında artarak %24,9’a ulaştı. Bu büyüme, özellikle aylık 1,26 trilyon dolarlık hacimle en büyük türev borsası olarak liderliğini sürdüren Binance ile karşılaştırıldığında dikkat çekicidir.

Hacker’ın cüzdanında SHIB ve 18 coin var

Hacker’ın 0x1f14e38666cdd8e8975f9acc09e24e9a28fbc42d adresindeki cüzdanında ELON, USDC, BTT, SHIB, WETH, SIDUS, USDT, FROGE, PEPE, AGRS, CAKE, MUBI, TONCOIN, OLAS, STARL, XEN, FLC, RLB ve SLP gibi çeşitli kripto paralar ve bunlara karşılık gelen bakiyeler ve değerler bulunmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir