Paralarını çarçur ettiler… Ünlülerin yaptıkları en büyük finansal hatalar

“Keşke o evi almasaydım”, “Porshe almak çok da akıllıca değildi”, “Üç defa evlenmemeliydim…”

Birbirinden ünlü isimler belki de hayal edebileceğimizin çok ötesinde paralar kazandıkları halde yaptıkları finansal hatalarla kendilerini zor durumda bırakabiliyorlar.

DailyMail’den Frank Cottrell-Boyce da yıllar içinde 300’den fazla ünlüye, “Şu ana kadar kazandığınız paralarla ilgili yaptığınız en büyük hata neydi?” diye sordu ve birbirinden ilginç cevaplar aldı.

Şovmen, sporcu, iş insanı gibi her biri kendi alanında son derece yetenekli olan isimler zaman zaman yaptıkları kötü yatırımlarla, pervasız harcamalarla bütçelerini nasıl sarstıklarını anlattılar.

İşte ünlülerin şimdiye kadar servetleri için yaptıkları en büyük hatalar:

1. FAZLA CÖMERT OLMAK

Ünlülerin yaptığı en yaygın hatalardan biri hiç şüphesiz paraları konusunda arkadaşlarını dinlemeleri ve hatta çoğu zaman onlara fazlasıyla güvenmeleri.

Britanyalı milyarder hayırsever ve Birleşik Krallık’ta büyük bir bağımsız cep telefonu perakendecisi Phones4U kurucusu John Caudwell, para konusunda yaptığı en büyük hatayı, ‘fazla nazik ve cömert olmak’ diye tanımladı: “Arkadaşlarımı beladan kurtardım ve sonunda bu bana kötü yansıdı. Servetim açısından nispeten küçük miktarlar kaybettim ama arkadaşlarım için 1 milyon sterlinin üzerinde para kaybettim. Onlar artık arkadaşım değiller.”

2. YATIRIM KONUSUNDA ARKADAŞ TAVSİYESİNE UYMAK

Bir dönem rekor üstüne rekor kıran başarılı tenis oyuncusu ve antrenörü Pat Cash, Wimbledon’ı kazandığı için kendisine 180 bin pound ödendikten sonra bir arkadaşı sayesinde daha da büyük bir meblağ kaybettiğini söyledi: “Arkadaşım süper yatların arkasına konulan yüksek hızlı tekneler için bu olağanüstü tasarımlar yarattı. Ancak şirket aslında hiçbir zaman kâr elde edemedi ve ben de 200 bin pound kaybettim.”

1980’lerin televizyon dünyasının yıldız isimlerinden Linda Regan da benzer şekilde arkadaşı aktris Liz Fraser tarafından seks mağazalarına 5 bin pound yatırım yapmaya ikna edilmiş: “Elbette hisseler çöktü ve birkaç ay içinde tüm paramı kaybettim. Bu muhtemelen şimdiye kadar yaptığım en aptalca şeydi.”

3. ÜÇ KEZ EVLENMEK

Şaşalı hayatları ve servetlerine rağmen çoğu ünlü özel hayatında mutluluğu pek de kolay bulamıyor. Birkaç evlilik yapan pek çok isim var ama aşkı bulma yolundandan hepsinin memnun olduğunu söylemek zor, hele ki işin içine ayrılık sonrası mal paylaşımı giriyorsa…

Kariyeri boyunca 650’den fazla eser üreten İngiliz besteci Howard Blake, yaptığı en büyük finansal hataları şu şekilde sıralıyor: “Hayatımda üç büyük para hatası yaptım. İlk karım, ikinci karım ve üçüncü karım.”

İki kez boşanan ünlü televizyon sunucusu Anthea Turner da bunu çok pahalı bir süreç olarak tanımlıyor: “Neresinden bakarsanız bakın, servetinizi yarıya indireceksiniz. Eğer bundan kaçınabiliyorsanız yapın.”

4. İYİ BİR YATIRIM FIRSATINI KAÇIRMAK

Zengin olmak, parayı her zaman iyi değerlendirmek anlamına gelmiyor. Son derece başarılı bir iş insanı olsanız bile zaman zaman önemli yatırım fırsatlarını kaçırabilirsiniz.

1980’lerde girişimci John Hargreaves, multimilyoner Linda Plant’e yeni girişimi Matalan’a 250 bin pound’luk bir yatırım yapıp yapmayacağını sordu. Plant bu fırsatı nasıl kaçırdığını şöyle anlatıyor: “Param vardı ama onu kendi işime yatırmaya karar verdim. Geçen yıl John’la akşam yemeği yedim ve o bana, eğer o zamanlar Matalan’a yatırım yapmış olsaydım, 250 bin pound’un şimdi 250 milyon pound değerinde olacağını hatırlattı. Yani bu oldukça büyük bir hataydı.”

Benzer şekilde tenis yıldızı John Lloyd da kardeşi ilk fırsat teklif ettiğinde David Lloyd Leisure’a en az 50 bin pound veya 100 bin pound yatırım yapmış olsaydı milyonlarca dolar kazanabilirdi.

Bunun yerine nispeten 20 bin pound’luk bir çek yazdı: “Bazı sabahlar uyanıyorum ve kafamı duvarlara vuruyorum. Eğer 20 bin pound daha koysaydım şu anda Barbados’ta bir plajda olurdum.”

5. APTALCA BİR ŞAKA YAPMAK

Ünlü olmak, tüm gözlerin üzerinizde olması pek de kolay değil. Yapacağınız ufak bir hareket, ağzınızdan çıkacak bir söz tüm kariyerinizi, şöhretinizi bitirebilir. Bu da haliyle servetinizde hızlı bir erimeye neden olur.

Mücevher üzerine kurulan aile şirketi Ratner Group’u devralan Gerald Ratner; şirketi, en değerli şirketler arasına sokmayı başardı. Ancak 1991 yılında Ratners mücevher zincirinin genel müdürü iken Royal Albert Hall’da yaptığı bir konuşmada bazı ürünlerinin “tamamen saçmalık” olduğunu söyleyerek şaka yapmıştı. Ratner’ın bu şakası üzerine şirket hızla değer kaybederken Ratner da kariyerinde tepetaklak yuvarlanmaya başladı:

“Bu konuşma maaşıma, işime, akıl sağlığıma, her şeye mal oldu.”

Ancak Ratner aynı zamanda 2003 yılında Royal Albert Hall’a dönüp bir konuşma daha yaptı ve bu da kariyeri için attığı en önemli adım oldu: “İronik bir şekilde, bu benim kazançlı konuşma kariyerimin başlangıcıydı.”

6. DOLANDIRICILARA GÜVENMEK

Eski İngiltere rugby oyuncusu Ollie Phillips’in 20’li yaşlarının ortasındayken yaptığı en büyük para hatası, bir emlak yatırım şirketi işleten dolandırıcılara güvenmekti.

2007 yılında, dolandırıcılar tarafından onun adına 6,5 milyon pound değerindeki ipotek borcu dolandırıcılıkla ödenmişti. Dolandırıcılık Phillips’in hayatına adeta gölge düşürdü:

“Ben, 2.500 evi kapsayan, Kuzey Doğu’daki en büyük konut skandalı haline gelen olayın kurbanlarından yalnızca biriydim.”

7. ANLAMADIĞIN BİR ŞEYİ SATIN ALMAK

İş hayatının parlayan isimlerinden biri olmak, pek çok şeyi kolaylıkla elde etmek anlamına gelse de bazen de kendinizi hiçbir fikriniz olmadan bir şeyler alırken bulabilirsiniz. Üstelik aldığınız bu anlamsız şey daha sonra küçük bir servet kaybetmenize neden olabilir.

Multimilyoner Deborah Meaden, kredi krizi öncesinde anlamadığı yapılandırılmış bir tahvil satın alması konusunda ikna edildi: “2007’de ofiste oturan birinden, sanki hiçbir şeymiş gibi bana yarım milyon pound kaybettiklerini söyleyen küstah bir telefon aldım. Bu bana bir ders verdi: Anlamıyorsanız yatırım yapmayın. Ayrıca paramı herkesten daha çok önemsediğimi fark ettim.”

8. MİLYONLARI GAYRİMENKULE YATIRMAK

Gayrimenkul yatırımı her zaman kazançlı olmayabiliyor. Bu konuda zarar eden pek çok ünlü isim var.

Bir zamanların çocuk pop yıldızı Jimmy Osmond, yaptığı en büyük hatanın, 2006’da ABD’deki emlak krizinin hemen öncesinde Missouri’de mülk satın almak olduğunu söyledi: “Piyasa öldü. 2 milyon dolar kaybettim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir