Memleket Partisi’nden CHP’ye transfer: Erzurum İl Başkanı seçildi

Emrullah Bayrak

CHP Erzurum İl Başkanlığı’nın 38. Olağan Kongresi, bugün bir düğün salonunda gerçekleştirildi. Mevcut CHP Erzurum İl Başkanı Suat Dülger’in aday olmadığı kongrede, 14 Mayıs 2023 tarihindeki Milletvekili Genel Seçimleri’nde CHP’den Erzurum Milletvekili adayı olan Serhat Can Eş ile bir dönem Çat İlçe Başkanlığı yapan Mahmut Edebali yarıştı.

İki ismin de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediklerini açıkladıkları seçimde Serhat Can Eş, il başkanlığına seçildi. Serhat Can Eş 82 oy alırken, Mahmut Edebali 43 oy aldı. 138 delegeden 128’i oy kullandı. 3 oy da geçersiz sayıldı.

Muharrem İnce’nin genel başkanlığını yaptığı Memleket Partisi’nin de bir dönem Erzurum İl Başkanlığını yapan Serhat Can Eş, daha sonra Memleket Partisi’nden istifa ederek CHP’ye geçmişti.

Erzurum’un 20 ilçesinde yapılan kongrelerde ise CHP’nin sadece İspir ilçesi ile merkez ilçeler Palandöken ve Yakutiye’de mevcut başkanlar değişti.

CHP Erzurum İl Başkanlığı, 38. Olağan Kongresini bugün gerçekleştirdi. Kongreye CHP Genel Başkan adayı Örsan Öymen ile CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ve CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Başkan adayı Özgür Özel’in mesajları kongrede okundu.

‘NİÇİN KAYBETTİĞİMİZ ÜZERİNE DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ?’

Kongrede yeniden aday olmayan CHP Erzurum İl Başkanı Suat Dülger, hukukun üstünlüğü, bireyin özgürlüğü, demokrasi, adalet ve eşitlik için 14 ve 28 Mayıs’taki seçimleri kazanmayı beklediklerini ama bunun olmadığını söyledi. “Halkımızın teveccühü, saygı duyuyoruz ama biz bu seçimi kaybettik.” diyen Dülger, şöyle devam etti:

“Niçin kaybettiğimiz üzerine düşünmek zorundayız. Örgütlenmemizi daha işler hale getirmemiz lazım. Anadolu’daki örgütlerimiz yeterince güçlü değil. Aldığımız oyun çok altında bir örgütsel kapasitemiz var. Biz kırsal kesimlerde ekonomik ve örgütsel yetersizlikler sebebiyle çalışamadık. Bunu çözmeliyiz. CHP’nin örgütleri 80 öncesi gibi çalışır olmalı. Ne mahallelerde doğru dürüst varız ne sendikalarda varız ne derneklerde varız ne odalarda varız. Bunlarda olmadan Türkiye’de nasıl iktidar olacağız? Tabii ki bizim ittifak partilerine saygımız sonsuzdur. Bizim de verdiğimiz milletvekili sayısıyla bugün Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi, tarihin en sağ meclislerinden biridir. Yarın Anayasa yaptığımızda bunun sıkıntılarını yaşayacağız. Demokrasiyi, laikliği, ülkede yaşamın çeşitliliğini sağlamak için CHP’nin bu kurultay sürecinde bütün eksikliklerimizi gidermemiz gerekmektedir.”

‘HAİNLİK’ SUÇLAMASI

CHP Genel Başkan adayı Örsan Öymen ise mevcut yönetimin 13 yılda girdiği 12 seçimi kaybettiğini ifade ederek iki seçimi kaybedenin bir daha genel başkan adayı olmaması gerektiğini söyledi. 7-8 dönemdir milletvekilliği yapanların kamuoyu vicdanını yaraladığını dile getiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da partide dönem kuralının getirilmesi gerektiğini vurguladı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, değişimin çalışmayan il başkanları ve milletvekillerinden başlaması gerektiğini kaydetti. Kongrede bir konuşma yapan CHP’li Evren Alankuş’un, Kılıçdaroğlu karşıtlığını ‘hainlik’ ile suçlaması tepkileri de beraberinde getirdi. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, kimsenin hain olmadığını söyledi.

“Biraz inciteceğim muhtemelen bazı arkadaşları” diyen Alankuş, şunları ifade etti: “Değişim derken değişimin altını doldurmak önemlidir. Değişim önemlidir. Her kapıyı çalabilmektir, her sofraya oturabilmektir. Hantallıklardan kurtulup gerçekten çalışkan bir örgüt kurabilmektir. Benim değişimden anladığım budur. Ama kesinlikle genel başkanımız değişsin, parti değişmesin mantığında değildir. Böyle olmamalıdır. Değişim her zaman olmalıdır. Ama genel başkanın yöntemiyle ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığıyla değişim her zaman gerçekleşir. Çünkü CHP 100 yıllık bir partidir. Dünyada 100 yıllık markaların arasında sayılıdır. O yüzden CHP’yi kimse yıkamaz, kimse de dönüştüremez. Biz hepimiz buradayız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir