Halk arz ve yatırımcı sayısı çoğalıyor: Seçim döneminde borsa nasıl olacak?

Gençler ailelerinden aldıkları harçlıkları birleştirerek küçük fonlar oluşturuyorlar ve Borsa İstanbul’da halka arz edilecek şirketlerin hisselerine yatırım yapma peşinde koşuyorlar.

Söz konusu bu ilgi sadece gençlerle sınırlı değil; son günlerde birçok vatandaşın gündeminde borsa var.

Borsa İstanbul’da 100 TL ile 5 bin TL arasında yatırım yapanların sayısı, son verilere göre 1.5 milyonu aştı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, toplam yatırımcı sayısının ise 7.8 milyon kişiye ulaştığını duyurdu. Bu dönemde 37 şirketin hisseleri borsada halka arz edilirken, 80 şirket ise bu fırsatı bekliyor. Uzmanlara göre şirketlerin halka arz için borsaya olan ilgisi, finansmana ulaşmanın zorluğu.

Tasarruf sahipleri, enflasyon karşısında gelirlerini korumanın yollarını ararken, hükümetin sunduğu seçeneklerin başında sermaye piyasaları geliyor. Yatırımcı sayısındaki bu hızlı artış, deneyimsiz küçük yatırımcılar için tehlikeli bir hal alıyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, özellikle sosyal medyada “trader” olarak bilinen kişilerin önerilerine dikkat çekiyor ve “İyi niyetli olanlar olduğu kadar, kötü niyetli kişiler de bulunuyor. Doğrudan hisse pazarlaması yapan hesapları takip ediyoruz” uyarısında bulunuyor.

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’a açıklama yapan ekonomist Ali Ağaoğlu, piyasaların finansal temellerden uzaklaştığına dikkat çekiyor ve finansal okuryazarlığın önemini vurguluyor. Ağaoğlu ayrıca, yatırımcıların sürü psikolojisiyle hareket edebileceğini ve bu nedenle dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor.

Yine Cumhuriyet’e konuşan Prof. Dr. Cem Başlevent ise seçim dönemi yaklaşırken borsada her şeyin olabileceğine dikkat çekiyor ve küçük yatırımcıların bu dalgalanmalara karşı hazırlıklı olmalarını tavsiye ederken halka arzlara katılan yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini ve hisse değerlerinin dalgalanabileceğini hatırlatıyor.

PARA ANALİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir