CHP’li Vekilden AKP’li Bilden’e ‘Bir Tepsi Simit’ Göndermesi

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır’da bir tepsi simide 600 lira ödeyerek, AKP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden’in simit satan bir çocuğa simit tepsisi için 100 lira vermesine gönderme yaptı. Tanrıkulu, “Bugün 100 TL verip bir tepsi simit almak isteyen siyasetçiler var. Sokaktan haberi olmayan, simidin fiyatından haberi olmayan siyasetçiler var. Eğer bugün için insanları simit almaya muhtaç hale getirmişse bu iktidar ondan utanmalıdır” dedi.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda bir simitçi ile sohbet etti. Geçen günlerde AKP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden’in kentte ziyaretler gerçekleştirirken simit satan bir çocukla yaşadığı diyalog ve verdiği ücret dikkat çekmişti. Bilden’in simit tepsisi için 100 lira vermesine gönderme yapan Tanrıkulu, tepsideki simitler için 600 TL verip simitçiden vatandaşlara dağıtmasını istedi. Tanrıkulu, sonrasında yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Simit bu ülkenin icat ettiği, yoksulun, emekçinin her an ulaşıp karnını doyurduğu bir yiyecekti ama şimdi lüks hale geldi. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının yetkilileri geçmişte ‘5 kişilik aile sadece 3 öğün simit ve çay içse geçinemez’ diyordu. Ama bugün 5 kişilik bir aile sadece simit ve çay içse, yese 3 öğün 13 bin 500 TL tutuyor. Emekli maaşı 10 bin TL. Yani simit ve çay yoksulun, emekçinin yiyeceği olmaktan çıktı. Bugün 100 TL verip bir tepsi simit almak isteyen siyasetçiler var. Sokaktan haberi olmayan, simidin fiyatından haberi olmayan siyasetçiler var. Eğer bugün için insanları simit almaya muhtaç hale getirmişse bu iktidar ondan utanmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir